Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu personalizowania treści dla odbiorców. Każdy użytkownik może wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej, co spowoduje, że nie będą gromadzone żadne informacje.

MSP zaczynają raportować z JPK

 

Od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie firmy będą musiały ewidencjonować VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Duże są objęte tym obowiązkiem już od pół roku. Programy Insertu są w pełni przystosowane do obsługi JPK.

Rewolucyjne dla przedsiębiorców przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) zaczynają obowiązywać kolejne grupy firm. Do dużych, które od blisko pół roku raportują dane podatkowe i ewidencjonują VAT w postaci JPK, dołączają małe i średnie. Od 1 stycznia 2017 r. będą musiały w ten sposób obowiązkowo i co miesiąc przesyłać fiskusowi informacje o ewidencji VAT. Mikrofirmy mają na to jeszcze rok.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z programów Insertu, nie muszą się obawiać nowych wymogów. Od wersji 11 systemu InsERT nexo i wersji 1.44 InsERT GT firmy mogą tworzyć i wysyłać informacje w formacie JPK – zgodnie ze wszystkimi wymogami.

Co w praktyce oznacza JPK
Jednolity Plik Kontrolny to elektroniczna postać ksiąg podatkowych i dowodów księgowych, które w ujednolicony sposób są przekazywane organom podatkowym. Dane księgowo-podatkowe w formacie pełnego JPK są przekazywane na żądanie fiskusa. Wskazuje on, jakie rodzaje ksiąg i z jakiego okresu chce sprawdzić. Następnie przedsiębiorca musi wysłać je środkami komunikacji elektronicznej wskazanymi przez Ministerstwo Finansów lub przekazać na informatycznym nośniku danych. Niespełnienie tego żądania wiąże się z odpowiedzialnością karno-skarbową. Dodatkowo firmy muszą obowiązkowo i co miesiąc przesyłać informacje o ewidencji VAT, również jako pliki JPK.

Jednolity Plik Kontrolny zawiera informacje z siedmiu obszarów: faktury VAT, dokumenty magazynowe, wyciągi bankowe, księgi rachunkowe, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję przychodów. Ministerstwo Finansów planuje rozszerzyć tę listę o raporty z kas rejestrujących, paragony oraz księgi i dowody dotyczące rozliczania akcyzy.  

Różne firmy – różne terminy
Duże firmy, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, już od 1 lipca 2016 r. muszą udostępniać dane fiskusowi i raportować ewidencję VAT w postaci JPK. Małe, średnie i mikrofirmy dołączają z nowymi obowiązkami stopniowo.

InsERT trzyma rękę na pulsie
W programach InsERT wprowadzono moduł e-Sprawozdawczość VAT, który umożliwia comiesięczne i obowiązkowe raportowanie ewidencji VAT. Stworzyliśmy też moduł e-Kontrole podatkowe, czyli kompletne narzędzie, które umożliwia zbieranie, podgląd, weryfikację i wysyłanie danych w postaci JPK. Jeśli Ministerstwo Finansów doda kolejny obszar do struktury JPK lub zmodyfikuje obecny – InsERT dostosuje programy do nowych przepisów.

KOGO I KIEDY ZACZNĄ OBOWIĄZYWAĆ PRZEPISY

dla kogo JPK

Witryna stworzona na platformie